Feldgrau Author: Mike Miller

Discussion, background, reviews, and critical analysis of works by Feldgrau.net members who are published authors.
User avatar
Jason Pipes
Patron
Posts: 1800
Joined: Wed Sep 25, 2002 4:06 pm
Location: CA & WI

Feldgrau Author: Mike Miller

Post by Jason Pipes » Wed Jan 02, 2008 11:57 am

Place holder for discussions specifically related to forum member Mike Miller and his various published works.

Mike is an expert and specialist in researching personalities and biographical details of the Third Reich era. He also runs the widely recognized Axis Biographical Research website. He recently published the first in a multi-volume set covering the German SS and Police.

Leaders of the SS & German Police, Volume I: Ahrens to Gutenberg.

User avatar
Michael Miller / ABR
Author
Posts: 323
Joined: Wed Oct 02, 2002 12:01 pm
Location: F L O R I D A
Contact:

Post by Michael Miller / ABR » Wed Jan 02, 2008 11:37 pm

Thank you, Jason and John. I'm very honored and flattered at your comments. You've both played important roles in whatever growth I've undergone in my research, and I'm very grateful.

The list of others I'd like to acknowledge is very long, and I'll get around to a detailed listing here... one of these days. In the meantime, here's a partial list of those who've done the most to advance my knowledge and provide encouragement, research materials, and friendship (not just listing them to drop names- these gentlemen [and one lady] have gone to great lengths to help me, and I'm just lucky to have benefited from their benevolence):

*** My Wife *** (thanks to another member's PM for reminding me that she goes at the TOP, not toward the bottom, of the list)
Ken McCanliss
Mark C. Yerger
Roger J. Bender
Andreas Schulz
Phil Nix
Martin Mansson
Peter Hertel
Mark Costa
Hugo Morsink
Piotr Szarafinski
Hugh Page Taylor


But I haven't always listened to them. When told by one of those listed that I should focus on one series and finish it before starting another one, I tried that. But I'm an unfocused scatterbrain, probably an easy diagnosee for attention deficit hyperactive disorder, and just couldn't do it. Had to start a set of books (at least two, possibly three volumes) on the Gauleiter and stellvertretender Gauleiter der NSDAP, then another on the leaders of the SA, NSKK, and NSFK. Probable result: I won't finish any of them. But I'm hopefully nearing completion on the Gauleiter project- at least it feels like I am, and will then resume with Volume II of "Leaders of the SS & German Police".


Best wishes,
~ Mike
"I am a historian before I am a Christian; my object is simply to find out how the things actually occurred."

~Leopold von Ranke, 19th Century German Historian

John P. Moore
Author & Moderator
Posts: 1868
Joined: Thu Jan 02, 2003 10:40 pm
Location: Portland, Oregon & France

Post by John P. Moore » Sun Jan 06, 2008 8:04 pm

Mike - How about giving us some detailed background information about when you began your research and where it has taken you along with the sources that you have found most helpful? What you your primary interest when you first began to study the German military?

John

User avatar
Richard Hargreaves
Author
Posts: 2073
Joined: Sun Jun 01, 2003 11:30 pm
Location: Gosport, England

Post by Richard Hargreaves » Mon Jan 07, 2008 1:16 am

I've had the good fortune of seeing Mike's Gauleiters work. To call it comprehensive would be a massive understatement. It, and he, helped me tremendously on my Poland book and I hope to be able to repay him with my work on Breslau and Karl Hanke.
No-one who speaks German could be an evil man

User avatar
Jason Pipes
Patron
Posts: 1800
Joined: Wed Sep 25, 2002 4:06 pm
Location: CA & WI

Post by Jason Pipes » Mon Jan 07, 2008 10:33 am

I'm reviewing Mike's Gauleiter work as well and it's both massive and impressive. Mike is doing some fantastic work and I look forward to him sharing some background regarding his research.

User avatar
Michael Miller / ABR
Author
Posts: 323
Joined: Wed Oct 02, 2002 12:01 pm
Location: F L O R I D A
Contact:

Post by Michael Miller / ABR » Mon Jan 07, 2008 2:14 pm

Thanks, gentlemen, for the extremely kind comments. In the next day or two, I'll work on posting some facts and anecdotes regarding the development of this-- hobby, bizarre obsession, whatever you want to call it.

Thanks again.

Sincerely,
~ Mike
"I am a historian before I am a Christian; my object is simply to find out how the things actually occurred."

~Leopold von Ranke, 19th Century German Historian

pzrmeyer2

Post by pzrmeyer2 » Tue Jan 08, 2008 4:09 pm

Mike,

congrats for the thread. Have you been able to find out anything regarding the veteran I PM'd you about?

Please let me know.

Erik

User avatar
Michael Miller / ABR
Author
Posts: 323
Joined: Wed Oct 02, 2002 12:01 pm
Location: F L O R I D A
Contact:

Post by Michael Miller / ABR » Thu Jan 17, 2008 6:54 am

Erik~

Apologies for the long delay in this reply, as well as the fact that I don't have any information on the person you referenced. It's a crap shoot in most cases, at least for the lower-ranking, more obscure fellows (unless they held commissioned rank, high awards, or documented involvement in/indictment for war crimes/crimes against humanity).

Sorry again that I couldn't be of help.


Best wishes,
~ Mike
"I am a historian before I am a Christian; my object is simply to find out how the things actually occurred."

~Leopold von Ranke, 19th Century German Historian

User avatar
Richard Hargreaves
Author
Posts: 2073
Joined: Sun Jun 01, 2003 11:30 pm
Location: Gosport, England

Post by Richard Hargreaves » Fri Jan 18, 2008 3:53 pm

Hi Mike,

I stumbled across this new biography of Erich Koch searching for something else on the web:

http://www.amazon.de/Ostpreu%C3%9Fens-G ... 3938400196
No-one who speaks German could be an evil man

User avatar
Richard Hargreaves
Author
Posts: 2073
Joined: Sun Jun 01, 2003 11:30 pm
Location: Gosport, England

Post by Richard Hargreaves » Fri Mar 07, 2008 10:56 am

Has Mike changed his e-mail address recently?

I've sent a few things over the past few months on Karl Hanke but I'm not entirely sure they reached him. :(
No-one who speaks German could be an evil man

User avatar
Michael Miller / ABR
Author
Posts: 323
Joined: Wed Oct 02, 2002 12:01 pm
Location: F L O R I D A
Contact:

Post by Michael Miller / ABR » Fri Mar 07, 2008 7:34 pm

Hi, Richard.

John Moore alerted me to your post, and sure enough- the e-mail address to which you kindly sent the Hanke items is temporarily defunct, dead in the water, kaputt, finito, dead as Dillinger.

I may always be reached via the following: [email protected]

Sincerely, und mit brennender Sorge ( :D ),

~ Mike
"I am a historian before I am a Christian; my object is simply to find out how the things actually occurred."

~Leopold von Ranke, 19th Century German Historian

User avatar
Michael Miller / ABR
Author
Posts: 323
Joined: Wed Oct 02, 2002 12:01 pm
Location: F L O R I D A
Contact:

Post by Michael Miller / ABR » Fri Mar 07, 2008 7:40 pm

And I should follow that up with a general purpose apology for all whom I've given the distinct appearance of slighting through my slothful ways in the correspondence department. It's no excuse, but I am always inundated with e-mails- mostly with polite requests for information on all manner of personalities of the Wehrmacht, Waffen-SS, NSDAP, usw. I have fallen behind on replying to these, and it's not ONLY because I'm a jerk (that's just part of the reason); fact is, I'm as lazy as I am busy, and I've bitten off far more than I can possibly chew in my projects toward publication (hence the fact no one out there has seen or smelled a Volume II to my "Leaders of the SS & German Police" series).

I'll make a real effort to be more conscientious and just plain decent, and I appreciate those who've stood by me despite my deficiencies in that regard.

Sincerely,
~ Mike
"I am a historian before I am a Christian; my object is simply to find out how the things actually occurred."

~Leopold von Ranke, 19th Century German Historian

John P. Moore
Author & Moderator
Posts: 1868
Joined: Thu Jan 02, 2003 10:40 pm
Location: Portland, Oregon & France

Post by John P. Moore » Fri Mar 07, 2008 8:14 pm

I understand how Mike feels. I'm sure that he would like nothing more than to respond to everyone's request for information. I think it's something that we all go through and then it strikes us that we are slowly becoming slaves to the research community and that we have to make some adjustments.

John

User avatar
Richard Hargreaves
Author
Posts: 2073
Joined: Sun Jun 01, 2003 11:30 pm
Location: Gosport, England

Post by Richard Hargreaves » Sat Mar 08, 2008 2:49 am

Hi Mike,

No problem whatsoever. You should have a couple of e-mails nestling in your Axis inbox now!

I get quite a few requests for help too - and try to help where I can but what with a fairly demanding day job and a hobby that has a ravenous appetite for time and money, I don't always succeed. :(

Right, back to more Breslau translating...

:[]
No-one who speaks German could be an evil man

User avatar
Michael Miller / ABR
Author
Posts: 323
Joined: Wed Oct 02, 2002 12:01 pm
Location: F L O R I D A
Contact:

Re: Feldgrau Author: Mike Miller

Post by Michael Miller / ABR » Wed Jun 25, 2008 10:07 am

A brief description of my first book.

Best wishes and thanks for looking,
~ Mike



Leaders of the SS & German Police, Volume I (Reichsführer-SS - SS-Gruppenführer / Georg Ahrens to Karl Gutenberger)
by Michael D. Miller with Andreas Schulz and Ken McCanliss, with a foreword by Mark C. Yerger


Published by
R. James Bender Publishing
P.O. Box 23456
San Jose, CA 95153-3456



Price: $48.95 + $2.50 postage/handling


ISBN No. 1-932970-03-7
528 pages * 288 photos / 51 illustrations * Deluxe Binding

See book description at http://www.bender-publishing.com/Leader ... olice.html (page count incorrect- read "528" vs. "498"), and order form at https://secure.bender-publishing.com/rbendorder.htm

Listing at Amazon: http://www.amazon.com/Leaders-SS-German ... 695&sr=8-1 .


Sample biography:

Alvensleben(-Schochwitz), Ludolf-Hermann Emmanuel Georg Kurt Werner von (“Bubi”)
SS-Gruppenführer
und Generalleutnant der Waffen-SS und der Polizei



Born: 17.03.1901 in Schochwitz / Halle-an-der-Saale.
Died: 17.03.1970 in Santa Rosa de Calamuchita, Province of Cordoba, Argentina (lung cancer).

NSDAP-Nr.: 149 345 (Joined 01.08.1929)
SS-Nr.: 177 002 (Joined 05.04.1934)

Promotions:
00.00.1918 Fahnenjunker
00.07.1931 SA-Standartenführer
05.04.1934 SS-Anwärter
05.04.1934 SS-Obersturmbannführer
26.06.1935 Unteroffizier d. R.
00.00.1936 Feldwebel d. R.
20.04.1936 SS-Standartenführer
30.01.1937 SS-Oberführer
01.10.1937 Leutnant d. R.
25.04.1940 SS-Obersturmführer d. R. der Waffen-SS
23.05.1940 SS-Hauptsturmführer d. R. der Waffen-SS
07.09.1940 SS-Brigadeführer (mit Wirkung vom 01.08.1940)
07.01.1942 Generalmajor der Polizei (mit Wirkung vom 01.01.1942)
09.111943 SS-Gruppenführer und Generalleutnant der Polizei
01.07.1944 Generalleutnant der Waffen-SS

Career:
ca. 1906 – 00.00.1911 Privately schooled at home.
00.00.1911 – 00.00.1918 Member of the Prussian Army Kadettenkorps.
00.12.1912 With the death of his father, inherited the von Alvensleben family estate of Schochwitz, which his family had leased since 1849.
00.00.1918 – 00.00.1919 Entered service as Fahnenjunker, assigned to (magdeburgische) Husaren-Regiment Nr. 10 (no frontline service).
00.00.1920 6 weeks’ Freikorps service with the Freiwilliges Landesjägerkorps “Maercker” in Halle.
00.00.1923 – 00.00.1928 Tenant of the estate Storkau (Altmark).
00.00.1923 – 00.07.1929 Member of the Stahlhelm-Bund.
00.00.1928 – 00.00.19__ Owner of the estate Schochwitz bei Halle.
01.08.1929 Joined the NSDAP and SA.
01.08.1929 – 00.00.1930 Ortsgruppenleiter of the NSDAP in Eisleben.
00.00.1929 – 00.00.1934 Parteiredner (NSDAP speaker).
01.08.1929 – 00.00.1930 Ortsgruppenleiter of the NSDAP in Eisleben.
01.02.1929 - 25.03.1934 Kreisleiter of the NSDAP in the Mansfelder Seekreis (Seat: Eisleben).
00.00.1930 – 00.00.1933 Editor of the NSDAP information sheet “Der Mansfelder” in Eisleben.
21.08.1930 Sentenced to 2 days’ jail and fined 20 Reichsmark for a traffic offense.
00.00.1931 Fined 200 Reichsmark for slander directed against the Social Democratic Landrat Koch of Eisleben. He was sentenced a total of 11 times for political offenses during this period, serving a number of jail terms in Eisleben.
[early-1930’s] Injured three times (in the chest, skull, and shoulder) during street fighting with communists.
00.07.1931 – 00.02.1932 Founder and Oberstaffelführer of the Motor-SA for SA-Untergruppe Halle-Merseburg in SA-Gruppe Mitte, Gau Halle-Merseburg. Succeeded by Georg Ganditz.
00.02.1932 Left the SA.
24.04.1932 Unsuccessful candidate for election to the Preussischen Landtag (Prussian State Parliament) (Wahlkreis 11, Merseburg).
00.00.1933 - 25.03.1934 Gauinspekteur West of NSDAP Gau Halle-Merseburg.
00.02.1933 - 31.05.1933 Temporary Landrat in Eisleben.
12.02.1933 Together with Gauleiter Rudolf Jordan and the Eisleben SS leader Hermann Florstedt, played a key role in the “Eisleber Blutsonntag” (Eisleben Bloody Sunday), which resulted in the murder of several communists.
05.03.1933 - 14.10.1933 Member of the Preussischen Landtag (representing Wahlkreis 11, Merseburg).
00.03.1933 – 00.04.1934 Member of the Kreistag (District Legislature) and the Kreisausschuss (District Committee) for Eisleben.
00.04.1933 – 00.00.193_ 1.Kreisdeputierter (First District Deputy) of the Mansfelder Seekreises.
00.04.1933 – 00.04.1934 Member of the Provinziallandtag (Provincial Legislature) of Provinz Sachsen.
01.06.1933 - 8.06.1933 Temporary Leiter of the Landratsamt (State Councilor’s Office) for Eisleben.
08.06.1933 – 00.00.1935 Deputy Leiter of the Landratsamt for Eisleben.
12.11.1933 - 08.05.1945 Member of the Reichstag (Wahlkreis 11, Merseburg until 10.04.1938, then Wahlkreis 31, Württemberg).
05.04.1934 - 05.04.1934 Joined the SS, assigned to 7.SS-Standarte (Base: Plauen / Sachsen).
05.04.1934 - 30.09.1935 Führer (m.d.F.b.) of 46.SS-Standarte (Base: Dresden / Sachsen). Succeeded Heinz Roch. Succeeded by Robert Braun.
22.08.1934 By order of the Reichsführer-SS dated 20.08.1934 (Ref III/G/404), given a strong formal reprimand for assaulting, along with his SS comrade Otto Hofmann, the wife of a Leipzig nightclub owner on the night of 22./23.04.1934.
06.02.1935 - 14.11.1938 Adjutant to the Reichssportführer (Reich Sport Leader) Hans von Tschammer und Osten.
26.06.1935 - 07.08.1935 & Underwent reserve training with MG.-Kompanie / II.Bataillon / Infanterie-Regiment 10
27.08.1935 - 26.09.1935 (Base: Dresden).
01.10.1935 - 20.09.1936 Führer (m.d.F.b. until 20.04.1936, then given permanent command) of 26.SS-Standarte “Paul Berck” (Base: Halle/Saale). Succeeded Friedrich Krause. Succeeded by Karl Bergrath.
20.05.1936 - 30.06.1936 Reserve training with I.Bataillon / Infanterie-Regiment 53 (Base: Weissenfels). In his absence, 26.SS-Standarte was temporary headed by Walter Eisfeld during this period.
00.09.1936 – 00.09.1936 “Führer des Standartenblocks” (Leader of Regimental Formations) for the 1936 NSDAP Reichsparteitag in Nürnberg, serving under the Führer of the Aufmarschstab (Staff responsible for the ceremonial SS march at the rally), Rudolf Lohse.
20.09.1936 - 01.07.1938 Führer (m.d.F.b. until 30.01.1937, then in permanent command) of SS-Abschnitt X (HQ: Stuttgart). Succeeded Erasmus Freiherr von Malsen-Ponickau. Succeeded by Hermann Peter.
00.00.193_ - 00.00.19__ Member of the Ehrenrat (Honorary Council) of the Landesjägermeister (State Master of the Hunt) in Württemberg, Dr. Karl Pfannenschwarz.
00.00.1937 – 00.00.1938 Under medical treatment for a respiratory infection causing dizziness, exhaustion, and nervous problems (report from Dr. E. Hassenkamp at Dr. Budingen’s Sanitorium in Konstanzer Hof to Karl Wolff, 28.02.1938).
00.00.1937 – 00.04.1945 “Pächter der Jagd” (Lessor of Hunting Rights) in the town-owned forest of Barth.
01.10.1937 Commissioned as a reserve officer in Infanterie-Regiment 119.
(1.12.1937) – 00.00.1945 Member of the Lebensborn Society.
05.03.1938 - 03.04.1938 On special leave for health reasons.
01.07.1938 - 14.11.1938 Führer of SS-Abschnitt XXXIII (HQ: Schwerin-Meckelmolch). Succeeded Rudolf Lohse. Succeeded by Waldemar Wappenhans.
00.08.1938 – 00.00.19__ Advisor for special assignments to the “Salzdetfurth-Konzern”, “Kali-Werke”, and “Mansfeld AG und Eisenhütten” (with 1000 RM monthly salary).
14.11.1938 – 09.10.1939 Assigned to Persönlichen Stab RFSS as 1.Adjutant to the Reichsführer-SS. Succeeded Karl Wolff.
25.11.1938 – 31.01.1941 “Chefadjutant des Reichsführers-SS” (Chief Adjutant to Heinrich Himmler). Succeeded by Werner Grothmann.
08.06.1939 - 31.01.1941 Leiter of the “Hauptabteilung SS Adjutant der Reichsführer-SS” in Hauptamt Persönlicher Stabes des Reichsführers-SS. Succeeded by Werner Grothmann.
13.09.1939 - 01.12.1939 Attached as SS-Führer to the “Befehlshaber der Ordnungspolizei” in area of Armeeoberkommando 4 . Succeeded Walter Langleist and remained in this post until its disbandment.
03.09.1939 – 20.11.1939 Führer of the “Volksdeutschen Selbstschutzes” (Ethnic German Self-Defense units) in Danzig-Westpreussen. On one occasion, during a visit by the Reichsführer-SS, von Alvensleben personally supervised the execution of 20 alleged Polish saboteurs near Bromberg; he personally finished off a wounded victim with his pistol. One of his relatives, Graf von Alvensleben-Schoneborn, married a Pole and was friendly with Polish nationalists and Jews, allowing his son to be tutored by a Jew. Von Alvensleben, a fervent believer that Germans who had “betrayed their race” should be eliminated, shot this relative and reported the episode to Karl Wolff on 12.12.1939. The following is excerpted from Heinz Höhne’s The Order of the Death’s Head:

“[Von Alvensleben] was a fanatical National-Socialist and in his area he instituted a regime of tyranny reminiscent of that to which the democrats and republicans had been subjected by the SA thugs of the [SA-Gruppenführer] Karl Ernst school with their ‘wildcat’ concentration camps. Von Alvensleben was master of life and death in his region. Mere denunciation by a German or a tiny tick on a list were enough for his men to appear and cart some Pole off to a cellar, a garage or a copse and murder him.”

07.10.1939 Reported to Kurt Daluege that his Selbstschutz numbered 17,667 men and had killed 4,247 Poles by 05.10.1939.
03.11.1939 – 00.04.1945 Wirtschaftsführer (Economic Director) of the estate “Gross-Eichenbarleben” in Reichsgau Wartheland.
00.11.1939 – 00.12.1939 Assigned to Lublin to set up a Sonderdienst (Special Service) from the Ausbildungszentrale (Central Training Office) which was the only element remaining from his dissolved Selbstschutz command.
00.12.1939 – 00.12.1940 Attached to the Stab “Höherer SS- und Polizeiführer Ost”, Friedrich-Wilhelm Krüger (HQ: Krakow).
25.04.1940 - 01.08.1940 Assigned as reserve officer to SS-Regiment “Germania” / SS-V-Division, serving in France during the Western Campaign.
01.08.1940 Released from Waffen-SS service due to illness and relinquished his Waffen-SS rank.
01.08.1940 - 19.02.1944 Assigned to the Persönlichen Stab RFSS.
15.02.1941 - 15.04.1941 Temporarily attached for instruction in police duties to the Hauptamt Ordnungspolizei.
16.04.1941 - 15.05.1941 Temporarily attached for instruction to the Reichssicherheitshauptamt and Gestapo.
22.10.1941 - 09.11.1941 “SS- und Polizeiführer in Generalbezirk Tschernigow.” First holder of this post. Succeeded by Willy Schmelcher.
09.11.1941 - 06.10.1943 “SS- und Polizei-Standortführer in Simferopol.” First holder of this post. Succeeded by Heinz Roch.
06.12.1941 - 19.02.1944 “SS- und Polizeiführer in Generalbezirk Taurien-Krim” (HQ: Simferopol). First holder of this post. Succeeded by Heinz Roch. A report from von Alvensleben as SSPF in the Crimea, dated 19.04.1943, provides details of antipartisan operations conducted by his forces from 03.09.1942 to 18.04.1943. During that period, direct fighting took place on no less that 52 separate occasions, with the following results:

3,111 partisans eliminated by various means and a large quantity of arms and supplies captured.
1 German killed / 14 wounded
31 Romanians killed / 64 wounded
6 Tartars killed / 22 wounded


06.10.1943 - 11.02.1944 “SS- und Polizeiführer in Generalbezirk Nikolajew.” Ill during this period, and it is likely that he did not actually serve in this assignment. Post actually run by Paul Zimmermann until 10.10.1943, then by Rudolf Weiss who was the last holder of the post.
10.10.1943 - 11.02.1944 Out of service due to illness (dysentary, diptheria, and polyneuritis which he contracted in southern Russia); hospitalized at the SS-Lazarett in Hohenlychen from 01.11.1943, then sent to the Medical Clinic in Dresden under the care of Dr. med. Fritz Lange.
22.10.1943 – 19.02.1944 “Höherer SS- und Polizeiführer Schwarzes Meer” (HQ: Nikolajew) in area of Heeresgruppe A. First holder of this post which was formed from the “SS- und Polizeiführer Nikolajew” and he officially ran the two posts concurrently, though was hospitalized during this period. The HSSPF post was under the control of the “Höchster SS- und Polizeiführer Ukraine” (Hans-Adolf Prützmann). Von Alvensleben was succeeded in this HSSPF post by Richard Hildebrandt.
19.02.1944 – 00.04.1945 Führer of SS-Oberabschnitt “Elbe” and “Höherer SS- und Polizeiführer Elbe in den Gauen Halle-Merseburg, Sachsen und im Wehrkreis IV” (HQ: Dresden); also Gerichtsherr (Judge) of the SS- und Polizeigericht V. Succeeded Udo von Woyrsch.
01.10.1944 – 00.04.1945 “Höhere Kommandeur der Kriegsgefangenen” (Senior Commander of Prisoners of War) in Wehrkreis IV.

Postwar Confinement and Escape:
Arrested by British authorities, 05.1945. He was interned at the former Neuengamme concentration camp from which he escaped on 11.09.1946 by being smuggled out in a milk tanker (according to information provided by Karl Wolff on 27.11.1980). Briefly lived in Schochwitz until, with assistance from the Evangelical Church, he fled with his family to South America. He arrived in Buenos Aires in 1949 and lived there under the alias “Carlos Luecke.” Granted Argentinean citizenship on 15.09.1952, he lived in Buenos Aires (address: CC 22, 5194 Villa General Belgrano, Sierra Calamuchita, Argentina) until 07.1956. He then moved to Santa Rosa de Calamuchita where he lived on a lavish estate and worked as an inspector for the fish hatchery at Lake Herrero. A friend of Argentinean dictator Juan Peron, von Alvensleben / Luecke eventually rose to become head of the Argentine Department for Fishing, Hunting, and Yachting for the area R10111. He was also President of the soccer club “Clubo Atletico Union.” Sentenced to death in absentia by a Polish court in Torun after the war, he was later charged by the Amtsgericht München, on 31.01.1964, with the murder of at least 4,247 Poles as commander of the Selbstschutz in West Prussia.

Decorations & Awards:
00.00.194_ 1939 Eisernes Kreuz II. Klasse
03.02.1943 Kriegsverdienstkreuz I. Klasse mit Schwertern (with effect from 01.09.1942; award document signed by General der Infanterie Franz Mattenklott, Kommandierender General of XXXXII.Armee-Korps in the Crimea)
00.06.1940 Kriegsverdienstkreuz II. Klasse mit Schwertern
01.06.1943 Krimschild
ca. 1942 Medaille “Winterschlacht im Osten 1941/42”
ca. 1939 Medaille zur Erinnerung an die Heimkehr des Memellandes
ca. 1939 Medaille zur Erinnerung an den 1. Oktober 1938
ca. 1938 Medaille zur Erinnerung an den 13. März 1938
26.11.1939 Danzig Kreuz I. Klasse
30.01.1938 Goldenes Ehrenzeichen der NSDAP
12.11.1933 Traditions-Gau-Abzeichen (“Ehrenzeichen 1925” des Gaues Halle-Merseburg der NSDAP)
00.00.194_ Dienstauszeichnung der NSDAP in Silber
00.00.194_ Dienstauszeichnung der NSDAP in Bronze
[01.12.1937] Deutsches Reichssportabzeichen in Silber
00.00.193_ SA-Sportabzeichen in Silber
[01.12.1937] SA-Sportabzeichen in Bronze
00.00.193_ Deutsches Reitersportabzeichen in Bronze
[01.12.1937] Ehrendegen des Reichsführers-SS
[01.12.1937] Totenkopfring der SS
00.00.193_ SS-Zivilabzeichen (Nr. 64 820)
16.12.1935 Julleuchter der SS
00.00.193_
00.02.1934 Ehrenwinkel für alte Kämpfer
00.07.1943 Grand Officer's Cross of the Order of the Crown of Romania with Swords
17.12.1942 Order of the Crown of Romania 2nd & 3rd Class (presented by General Manoliu, Commander of the Romanian 4th Mountain Division)
22.01.1943 Crusade Against Communism Medal (Romania)
03.03.1943 Officer's Cross of the Civil Merit Order (Bulgaria)

Notes:
* Son of the estate owner and Prussian Generalmajor Ludolf von Alvensleben (born in Potsdam, 11.11.1844 / died in Halle an der Saale, 08.12.1912) and his wife Antoinette, née Freiin von Ricou (born in Darmstadt, 30.12.1870 / died in Halle an der Saale, 23.05.1950). One of his ancestors had been Adjutant-General to the Prussian Army.
* Married on 03.05.1924 to Melitta von Guaita (born 17.04.1905 in Demmin / Preussen; NSDAP-Nr.
963 000). Two sons (born 02.09.1942 and 24.05.1944) and two daughters (born 17.02.1925 and 02.03.1934).
* In a fitness report of 22.03.1935, Hans Döring wrote that von Alvensleben was energetic, practical, and very intelligent, and Karl Freiherr von Eberstein concurred with this assessment. Rudolf Lohse stated that von Alvensleben performed his light duties at the 1936 Reich Party Day with energy and ability. A report dated 15.06.1938 and signed by Kurt Kaul stated that von Alvensleben was very smart and sure of himself, egotistical and very independent. It went on to state that he gave of himself unconditionally in all tasks allotted to him and was very correct in all official matters. Emil Mazuw, in a fitness report dated 17.11.1938, gave a similar assessment.
Attachments
LeadersofSSGermanPoliceBook.jpg
LeadersofSSGermanPoliceBook.jpg (31.99 KiB) Viewed 16697 times
Miller08-01.jpg
Miller08-01.jpg (66.27 KiB) Viewed 16699 times
"I am a historian before I am a Christian; my object is simply to find out how the things actually occurred."

~Leopold von Ranke, 19th Century German Historian

Post Reply